Po více jak dvou letech příprav se konečně podařilo zrealizovat záměr na odbahnění tůně vedle kapličky na Černé Louži. Tůň, která pravděpodobně před mnoha sty lety stála u vzniku jména Černá Louže – Schwarzpfütz, byla posledních snad až 80 (!) let ponechána bez jakékoliv údržby, což vedlo k jejímu nadměrnému zazemnění a zarůstání náletovými rostlinami. Nemluvě již o tom, že sloužila příležitostně i jako úložiště různého odpadu.
Pozemek, na kterém se tůň nachází, byl v majetku státního statku, který se před několika lety dostal do likvidace a jehož pozemky byly rozprodávány. Jelikož jsem se obával, že by mohl i tento historicky a přírodně cenný kousek půdy být prodán, zavezen a přeměněn třeba na pozemek stavební, rozhodl jsem se ho koupit a zachovat jeho původní účel. Po konzultaci s Mgr. Růžičkovou ze Správy CHKO jsem se rozhodl přistoupit k revitalizaci tůně, což se nicméně ukázalo jako překvapivě obtížně proveditelné, protože několik oslovených firem či soukromníků s potřebným bagrem postupně jak loni, tak i letos práci odřeklo. Asi kvůli příliš malému rozsahu…
Nakonec se mi podařilo na doporučení zajistit rodinnou firmu až z Jilemnice, která pomocí kráčejícího bagru odbahnění v tomto týdnu provedla během několika hodin. Práce na revitalizaci tím nicméně ještě nekončí, zbývá ručně dodělat břehy, u kterých je potřeba na několika místech snížit sklon svahu, prořezat zbývající náletové dřeviny, vysbírat odpadky. To přijde na řadu v předjaří. Údržba tůně a okolí ale musí pokračovat i v dalších letech, je třeba sledovat její vývoj a citlivě zasahovat tak, aby nedošlo k jejímu rychlému zarůstání agresivnějšími druhy rostlin.
Tůň na Černé Louži sice i po odbahnění nebude vypadat jako ten rybníček na fotce ze třicátých let minulého století (tehdy měl kolmý sklon břehů), ale až dojde k sesednutí rozhrnuté zeminy a opětovnému zatravnění břehů, mohla by se zas stát hezkým kouskem krajiny a společně s blízkou kapličkou opět vytvořit něco jako historický střed Černé Louže. Teď ještě, kdyby se podařilo najít i pro bývalý hotel s restaurací kupce , který by ho dokázal citlivě opravit a uvést do provozu.
Cílem revitalizace tůně je jednak snaha zachovat krajinný prvek, po němž se obec jmenuje, jednak záměr vytvořit příhodné podmínky pro fungování specifického biosystému, vhodného pro řadu obojživelníků, hmyzu a rostlin. Další informace o problematice obnovy tůní a mokřadů najdete v brzké době ve speciálním příspěvku na toto téma.
Aleš Krupa
Zarostlá a zabahněná tůně na podzim, letos v zimě, průběh prací a tůně po odbahnění